Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Článok témy

Matečná rokovala s reťazcami kvôli koronavírusu

Tlačová správa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

 

Matečná rokovala s reťazcami kvôli koronavírusu

  • Na možnú situáciu by sa mali občania pripraviť zodpovedne
  • Na „hony na regále“ s potravinami nie je dôvod
  • Reťazce i dodávatelia plynule dopĺňajú sklady aj pulty a výrazne im rastú obraty

 

Bratislava 3. marca 2020 – Kvôli zhoršujúcej sa situácii s koronavírusom v Európskej únii a miznúcim potravinám na pultoch si Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, zavolala na rokovanie predstaviteľov najväčších potravinových obchodných reťazcov na Slovensku. Témou rokovania boli možný vývoj situácie a dostatok potravín pre slovenských spotrebiteľov.

 

„Na možnú situáciu sa treba zodpovedne pripraviť. Prázdne pulty, ktoré sme videli koncom minulého týždňa sú však neodôvodnené. Všetci predstavitelia slovenských aj zahraničných obchodných reťazcov nás ubezpečili, že majú dostatočné množstvo zásob potravín, úzko komunikujú so svojimi dodávateľmi, plynule dopĺňajú pulty a rastú im tržby na úrovni vianočných sviatkov. Tovar na pultoch sú schopní doplniť v priebehu krátkej doby. Nie je dôvod na paniku,“ povedala Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

 

Prázdne pulty zaznamenali reťazce takmer výhradne v Bratislave a jej blízkom okolí. V regiónoch išlo len o ojedinelé prípady v niekoľkých väčších mestách. Vypredávali sa najmä suché potraviny, múka, káva, cestoviny, či konzervy. „Obchodníci zaznamenali v posledných dňoch zvýšenie tržieb v niekoľkých stovkách percent. Zástupcovia reťazcov nás tiež informovali aj o tom, že majú pomerne malé objemy nakupovaných potravín od talianskych dodávateľov, čiže prípadný výpadok dodávok potravín z Talianska by ich ovplyvnil len minimálne a vedeli by ho bez problémov nahradiť,“ uviedol Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR.

 

Stretnutia sa zúčastnili predstavitelia reťazcov Terno, Kraj, Billa, Tesco, LIDL, CBA, Fresh, COOP Jednota, METRO.

 

 3.3.2020