Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Správy

Bude bravčové mäso nedostatkovým tovarom ?

Dovoľujeme si Vám dať do pozornosti tlačovú správu Zäzu spracovateľov mäsa 

 

 

Bude bravčové mäso nedostatkovým tovarom ?

 

Bratislava 28. júna 2019 : Africký mor ošípaných (AMO) dosiahol v celosvetovom meradle zatiaľ najväčší rozmer v histórii. Epidémia najviac postihla ázijské krajiny, pričom najviac zasiahnutý bol Vietnam a Čína. Od vypuknutia epidémie v Číne bolo utratených viac ako 7,4 milióna ošípaných. Tieto čísla však stále nie sú konečné, pretože epidémiu AMO  sa v ázijských krajinách stále nepodarilo zastaviť - účinná liečba zvierat voči tomuto ochoreniu zatiaľ stále neexistuje. Pre človeka však nebezpečný nie je.

 

Africký mor ošípaných (AMO) je vírusová, vysoko nákazlivá infekcia domácich ošípaných a divo žijúcich druhov diviakov, ktorá sa prejavuje sa rýchlym priebehom, s vysokými horúčkami, celkovou apatiou, slabosťou, hnačkami, pneumóniou a krvácaniami rôznej veľkosti a tvaru v podkoží, na slizniciach a v tkanivách rôznych orgánov. Choroba sa vyznačuje vysokými úhynmi na úrovni 85 až 100%. V prípade výskytu AMO sa v ohnisku nákazy usmrcujú všetky domáce ošípané a zastavuje resp. obmedzuje sa obchodovanie so živými ošípanými, bravčovým mäsom a výrobkami z bravčového mäsa. Účinná liečba voči tomuto ochoreniu zatiaľ stále neexistuje, jediným riešením je prijatie preventívnych opatrení proti prenosu a rozširovaniu ochorenia.

 

Situácia vo výskyte AMO u domácich ošípaných a diviakov sa od začiatku roku 2018 zhoršuje najmä v Poľsku a na Ukrajine a výraznejšie aj v Rumunsku. V Taliansku (Sardínia), sa situácia hodnotí ako endemický výskyt.

 

Od začiatku roku 2019 bol AMO diagnostikovaný u 141 ks ošípaných  celkovo v 5 krajinách EÚ a u 3256 ks diviačej zveri v rámci 10 krajín EÚ.

 

Podľa holandskej banky Rabobank tohtoročná čínska produkcia bravčového mäsa tak môže klesnúť až o 35 percent. Najviac zasiahnutý je Vietnam, po ktorom nasleduje Čína, Laos, Hongkong, Taiwan, Severná Kórea, Kambodža a Mongolsko. Pokles počtu ošípaných avizuje aj Americké ministerstvo poľnohospodárstva rovnako predpokladá, že jeho celkové stádo ošípaných sa v tomto roku zníži o 18%, čo je najnižšia úroveň od 80. rokov.

 

,,Celosvetový vývoj situácie s AMO a to v hlavne ázijských krajinách má však aj iný aspekt a to vo vzťahu k rastúcim cenám bravčového mäsa. Enormne zvýšený  dopyt po bravčovom mäse zo strany ázijských krajín spôsobuje, že bravčové mäso sa za daných okolností stáva nedostatkovým tovarom. Táto situácia sa už prejavila aj na rastúcich cenách bravčových polovíc, ktorých cena na burze približne od 7. týždňa roka 2019 postupne vzrástla o viac ako 30 %, pričom na základe vývoja situácie s AMO je ďalší nárast cien bravčových polovíc na burze vysoko pravdepodobný“ uvádza Eva Forrai, výkonná riaditeľka ZSM

 

Zväz spracovateľov mäsa je dobrovoľným združením fyzických a právnických osôb, podnikajúcich v oblasti spracovania mäsa, výroby mäsových výrobkov a/alebo v oblasti súvisiacej s touto podnikateľskou činnosťou. Členovia Zväzu sa hlásia k princípom trhovej ekonomiky, rešpektujú a dôsledne dodržiavajú pri výkone svojej činnosti právny poriadok platný na území Slovenskej republiky.

_________________________________________________________________________

Kontakt : Eva Forrai, výkonná riaditeľka, slovmaso@gmail.com, tel : 0902 947 052

Zdroje : www.svssr.sk, www.wezg.de, https://www.apnews.com/ 28.6.2019