Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Správy

Na Slovensku vzrástol počet ekofariem

Dovoľujeme si Vám dať do pozornosti tlačovú správu spoločnosti SANAGRO

 

 

Na Slovensku vzrástol počet ekofariem.
Na najväčšej ploche pestuje bioprodukty spoločnosť SANAGRO

 

  • Na slovenskej pôde hospodária stovky ekologických fariem
  • Aktuálne ich je u nás historicky najviac, vlani ich pribudlo rekordne veľa
  • Najväčšia výmera poľnohospodárskej pôdy s biocharakterom, takmer 6-tisíc hektárov, patrí spoločnosti SANAGRO
  • Tá chce výrobky dostať bližšie k Slovákom

 

Bratislava, 11. jún 2019 – Na Slovensku podľa oficiálnych dát aktuálne hospodári v rámci ekologickej poľnohospodárskej výroby 535 fariem. Tieto spoločnosti dovedna obhospodarujú viac ako 192-tisíc hektárov pôdy. Najväčší podiel vo výmere pôdy na ekologické účely patrí do portfólia spoločnosti SANAGRO. Tá sa už 7 rokov venuje investíciám do poľnohospodárstva na Slovensku.

 

Biofarmy musia spĺňať prísne podmienky

Len na porovnanie, kým v roku 2007 bolo na Slovensku okolo 200 registrovaných prevádzkovateľov s pôdou v rámci ekologickej poľnohospodárskej výroby, v roku 2017 ich už bolo 439 a na konci roka 2018 ich bolo 535*. Medziročne tak ich počet vzrástol o viac ako pätinu.

 

Rast počtu biofariem na Slovensku nie je podľa spoločnosti SANAGRO prekvapením. Čoraz častejšie informácie o kauzách s nekvalitnými potravinami nútia ľudí viac sa zamýšľať nad tým, čo konzumujú. „Veríme, že ekologická produkcia na Slovensku má zmysel a veľký potenciál. A to najmä v rámci zdravého pestovania plodín. Ekofarmy pracujú absolútne bez chémie a produkty z nich sú v najvyššej biokvalite,“ hodnotí situáciu Tomáš Kohút, generálny riaditeľ spoločnosti SANAGRO.

 

Ekologické produkty najvyššej kvality

Pod spoločnosť aktuálne patria dve ekofarmy, BOS-POR AGRO v Húškach a EUROAGRO v Senici. Prvá zo spomínaných biofariem v minulosti získala ocenenie Top Agro za kvalitu svojej produkcie. Tá aktuálne hospodári na viac ako 3 800 hektároch pôdy a senická farma na bezmála 2 000 hekátoroch pôdy. Touto výmerou sa SANAGRO zaraďuje medzi top spoločnosti na Slovensku v rámci obhospodarovanej plochy využívanej na ekologickú produkciu.

 

„Biofarmy musia dodržiavať prísne podmienky na produkciu bez využitia chémie. Každý rok prechádzame prísnymi štátnymi kontrolomi a zákazníckymi auditmi, aby sme neprišli o certifikát bioproducenta,“ približuje riaditeľ SANAGRO Tomáš Kohút.

 

SANAGRO sa na svojich biofarmách venuje pestovaniu ekologickej pšenice, raže, jačmeňa, slnečnice, ovsa a pestovaniu tráv na ornej pôde. Tá následne slúži ako biokrmivo pre zvieratá. „V oblasti živočíšnej výroby na farmách chováme hovädzí dobytok, prevažne kravy. Plodiny i zvieratá vyrastajú v tom najzdravšom prostredí.“

 

SANAGRO chce dodávať maloodberateľom

Väčšina produkcie z ekofariem v súčasnosti smeruje k veľkoodberateľom. Biokvalitu pritom vo väčšej miere vyhľadávajú najmä pri produktoch z rastlinnej výroby. Dopyt po zvieratách z ekologického chovu zo strany odberateľov až taký významný ako pri plodinách nie je.

 

Väčšina z produkcie ekologických fariem smeruje na vývoz do Rakúska, Nemecka, Francúzska či Talianska. Dôvodom je nedostatočná kúpyschopnosť na Slovensku. Aj to sa však snaží SANAGRO zmeniť. „Aktuálne sa zamýšľame nad viacerými možnosťami, ako dodávať Slovákom výrobky najvyššej kvality. Jednou z možností je predaj nášho biohrachu, biopšenice či vlastného slnečnicového oleja v biokvalite. Správny model ešte len hľadáme. Realitou by to mohlo byť približne o dva roky,“ uzavrel Tomáš Kohút, generálny riaditeľ spoločnosti SANAGRO.

 

 

*Údaje vychádzajú z výročnej správy Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho, ktorý na Slovensku udeľuje povolenia na činnosť ekofariem.11.6.2019