Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Správy

Európsky parlament schválil smernicu o nekalých obchodných praktikách

Tlačová správa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

 

Európsky parlament schválil smernicu o nekalých obchodných praktikách

  • Priorita slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa pretavila do celoeurópskej legislatívy
  • Smernica EÚ definuje šestnásť plne a čiastočne zakázaných obchodných praktík
  • Členské štáty EÚ budú mať 24 mesiacov na zavedenie pravidiel na národnej úrovni

Brusel/Bratislava, 13. marca 2019 – Európsky Parlament v utorok 12. marca na plenárnom zasadnutí schválil v prvom čítaní Smernicu o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v potravinovom dodávateľskom reťazci.

 

Smernica obsahuje zoznam plne a čiastočne zakázaných 16 nekalých obchodných praktík, ochranu spracovateľov s obratom do výšky 350 mil. eur, ako aj pravidlá na výmenu informácií medzi príslušnými orgánmi a stanovuje systém sankcií a pokút. Za prijatie smernice hlasovalo 589 europoslancov, 9 sa zdržali, pričom proti hlasovalo iba 72 europoslancov.

 

„Je to obrovský úspech našej iniciatívy. Tému nekalých obchodných praktikám sme otvorili počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ v roku 2016. Vďaka schváleniu Smernice budú nekalé obchodné praktiky pod drobnohľadom na celoeurópskej úrovni. Boj proti nim, roky prehliadaný, sa vďaka slovenskej agrárnej diplomacii stal jednou z priorít Rady aj Európskej komisie. Farmári nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii získavajú znova šancu na transparentné a obchodné prostredie bez nekalých praktík,“ uviedla Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

 

Po schválení v Európskom parlamente by Smernica mala byť predložená na schválenie na zasadnutie Osobitného výboru pre poľnohospodárstvo (SCA) a následne schválená na Rade pre všeobecné záležitosti (GAC). Oficiálny podpis sa očakáva v polovici apríla, pričom zverejnenie v Úradnom vestníku EÚ by malo nastať do konca apríla 2019. Po zverejnení vo vestníku EÚ budú mať členské štátny 24 mesiacov na zavedenie pravidiel na národnej úrovni, pričom tieto by mali byť implementované do 30 mesiacov od vstupu smernice do platnosti. Slovenská republika už európsku smernicu v predstihu pretavila do svojej legislatívy. Národná rada SR schválila začiatkom februára Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

 

„Je absolútne neakceptovateľné, aby obchodovanie s potravinami fungovalo tak ako doteraz. Obchodníci zneužívajú svoju dominantnú silu a dodávateľov potravín doslova vykosťujú. Negatívne dôsledky cítia nielen poľnohospodári a potravinári, ale aj spotrebitelia. Rozhodli sme sa tomu zabrániť a vytvoriť poctivejšie podmienky pre dodávateľov potravín. Očakávame, že výrobcom potravín sa bude lepšie dýchať, vďaka čomu budú môcť investovať do nových technológií, zaplatiť ľudí a dodávať kvalitné suroviny. Schválenie novej európskej smernice potvrdzuje, že Slovensko nie je v tomto boji osamotené,“ uzavrela Gabriela Matečná.

 

 

 

 13.3.2019