English version
 
 
 
Prihlásenie členov PKS
 
Internetový kurz zdravého životného štýlu organizovaný PKS
 
PKS podpora zdravého životného štýlu v STV:
 
návštevníkov: 181062
 
Článok témy

Prezident Andrej Kiska prijal zástupcov poľnohospodárov a potravinárov

Bratislava 21. mája 2018: Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska prijal v pondelok zástupcov Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv. Na brífingu po rokovaní uviedol, že štátne inštitúcie na Slovensku dlhodobo zlyhávajú v rozvoji poľnohospodárstva.

 

Podľa prezidenta Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Daniela Poturnaya je v súčasnosti potravinársky priemysel v SR z hľadiska tvorby hrubej pridanej hodnoty tretí najhorší v EÚ.

 

"Žiaľ, dlhodobo sa otázka koncepčného rozvoja nášho poľnohospodárstva zanedbávala. Ako prezident som nesmierne, nesmierne smutný z toho, že sa táto téma opätovne otvára, stáva aktuálna až po tom, ako bol zabitý mladý človek, novinár (a jeho priateľka), ktorý vyšetroval práve podvody na východe Slovenska (v agrosektore, pozn. TASR). Často si kladiem otázku, či až smrť človeka, novinára a jeho priateľky nás pohnú k tomu, aby sme rozprávali o tom, aké problémy máme. Dlhodobo a systematicky zlyhávajú štátne inštitúcie v jednom z najdôležitejších pre našu krajinu, a tým je rozvoj poľnohospodárstva," povedala hlava štátu.

 

Slovensko je jednou z najvidieckejších krajín v Európe

 

Kiska zároveň pripomenul, že SR je popri Írsku jednou z najvidieckejších krajín v Európe, pretože viac ako 50 percent obyvateľstva žije na vidieku. "Na druhej strane z pohľadu zamestnanosti v poľnohospodárstve sme vysoko pod priemerom EÚ, teda máme veľmi veľa ľudí žijúcich na vidieku, ale málo zamestnaných v poľnohospodárstve, a to len niečo viac ako 2 percentá. Priemer v EÚ sa blíži k 5 percentám. V Poľsku je to viac ako 10 percent. Tieto čísla sú katastrofické," poznamenal prezident SR.

 

V hrubej pridanej hodnote sme na chvoste

 

Podľa prezidenta Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Daniela Poturnaya je v súčasnosti potravinársky priemysel v SR z hľadiska tvorby hrubej pridanej hodnoty tretí najhorší v EÚ.

"Nižšiu pridanú hodnotu tvorí iba Malta, skalnatý štát a Luxemburské veľkovojvodstvo. Je to dôsledok toho, že predchádzajúce vlády dlhodobo zanedbali podporu a rozvoj potravinárskeho priemyslu na Slovensku. My dnes máme pasívne saldo zahranično-obchodnej bilancie v agrokomoditách na úrovni 1,4 miliardy eur, pričom vyvážame len suroviny, produkty prvovýroby a dovážame výrobky s pridanou hodnotou, vysoko spracované potraviny. Tým sa tvorí nízka pridaná hodnota a zamestnanosť je nedostatočná. Máme 37-percentný podiel vlastných slovenských výrobkov na pultoch obchodov, čo je najmenej z okolitých štátov," informoval Poturnay.

 

 21.5.2018